Mikea Tychy – Salon Sprzedaży, drzwi, okna, rolety

Salon sprzedaży

Drzwi wewnętrzne

Wybór dobrych drzwi wewnętrznych powinien być przemyślaną decyzją. Ten element wykończenia wnętrz będzie służył nam przez długie lata, każde drzwi otworzymy tysiące, a może miliony razy. Dlatego wybrany produkt musi spełniać trzy podstawowe wymagania: być trwały, estetyczny i funkcjonalny. Te cechy spełniają oferowane przez nas drzwi wewnętrzne. Pełna oferta w naszym salonie!

Oto najważniejsze elementy drzwi wewnętrznych, na które warto zwrócić uwagę:

Skrzydło – główna część drzwi, która składa się z ramy i wypełnienia. Może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, płyta typu MDF/HDF lub też w najtańszych rozwiązaniach  – tzw. „plastra miodu”, czyli po prostu tektury

Ościeżnica – element, który utrzymuje skrzydło drzwi w pozycji zamkniętej. Może być montowana na murze lub w specjalnej płycie montażowej, w wariancie widocznym lub zabudowanym w ścianie.

Zamek – element, który pozwala na zamykanie i otwieranie drzwi. Może być zwykłym zamkiem kluczowym, zamkiem typu WC z tzw. „motylkiem” lub systemem tzw. „zamka oszczędnościowego” czyli drzwi nie posiadają zamka – tam, gdzie nie mamy zupełnie potrzeby zamykania drzwi na klucz.

Klamka – element, który pozwala na otwieranie i zamykanie drzwi. Może mieć różne kształty i kolory, a także być wykonana z różnych materiałów.

Uszczelka – element, który zapobiega przeciągom i zapewnia izolację termiczną i akustyczną. Może być wykonana z gumy, silikonu czy innych materiałów.

Drzwi przylgowe

Drzwi przylgowe to rodzaj drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych, które są montowane na framudze za pomocą zawiasów lub innych elementów umieszczonych na krawędziach drzwi. Charakteryzują się one tym, że krawędź zamknięcia drzwi (skrzydło drzwiowe) pokrywa częściowo lub całkowicie framugę drzwiową, dzięki czemu drzwi zamykają się szczelnie i są bezpieczne w użyciu.

Drzwi przylgowe to solidny i bezpieczny wybór, który zapewnia nie tylko ochronę, ale również estetykę i uniwersalność stosowania.

Drzwi bezprzylgowe

Drzwi bezprzylgowe to inny rodzaj drzwi, który charakteryzuje się tym, że skrzydło drzwiowe nie pokrywa całkowicie framugi drzwiowej, a jedynie się do niej przylega.

Drzwi bezprzylgowe zazwyczaj cechują zawiasy ukryte – nie są widoczne przy drzwiach zamkniętych oraz zamek magnetyczny.

blank

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to rodzaj drzwi, które otwierają się poprzez przesuwanie po prowadnicach, zamiast otwierania na tradycyjny sposób, czyli na zawiasach. Charakteryzują się one wieloma zaletami, w tym oszczędnością miejsca, eleganckim wyglądem oraz łatwością obsługi.

blank

Drzwi ukryte

Drzwi ukryte, zwane również drzwiami stojącymi lub drzwiami harmonijkowymi, to rodzaj drzwi, które są ukryte w ścianie lub w specjalnej szafce, kiedy są zamknięte. Charakteryzują się one minimalistycznym i nowoczesnym wyglądem oraz oszczędnością przestrzeni.

blank

Drzwi wewnętrzne – ich głównym zadaniem jest oddzielanie od siebie pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Znajdujemy interesujący nas model i składamy zamówienie. Zazwyczaj nie martwimy się niczym innym, ponieważ o takich „drobiazgach” jak podcięcie drzwi łazienkowych i do WC pamięta za nas sprzedawca. Jednak czy zawsze jest to podcięcie i co, jeśli jednak o wentylacji zapomnimy?

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwiwew.jpg

Otwory dla drzwi wewnętrznych są ustandaryzowane tak, by możliwe było zamontowanie w nich drzwi o świetle przejścia w ościeżnicy minimum 200×80 cm. Takie światło przejścia zapewnia swobodę i komfort codziennego użytkowania. Drzwi do pomieszczeń mokrych, w tym do łazienki i WC, powinny dodatkowo posiadać rozwiązania umożliwiające wymianę powietrza na odpowiednim poziomie. Według standardów powierzchnia wentylacji w skrzydle powinna wynosić minimum 0,022 m2. Dzięki temu unikniemy zbierania się wilgoci w pomieszczeniu, a co za tym idzie powstawania w niej nieprzyjemnego zapachu, a nawet pleśni.

 

 

Każdy producent drzwi wewnętrznych ma swoje systemowe rozwiązania na zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza między pomieszczeniami. Kojarzycie zapewne montowane na dole skrzydła kratki wentylacyjne lub symetrycznie rozłożone, zazwyczaj okrągłe tuleje. Wykonane w najtańszej wersji z plastiku lub w bardziej eleganckiej i droższej z metalu. Wadą obu tych rozwiązań jest po pierwsze niska estetyka, a po drugie, kurz zbierający się wewnątrz, który w przypadku kratki wentylacyjnej niełatwo usunąć. Rozwiązania te są obecnie rzadziej stosowane i zostały wyparte przez bardziej estetyczne podcięcie wentylacyjne.

Drzwi z podcięciem wentylacyjnym to obecnie panujący na rynku trend i standard. Jest to zaokrąglone na końcach wyfrezowanie w dolnej części skrzydła, biegnące przez prawie całą jego szerokość. Jest to rozwiązanie harmonijnie wpisujące się w budowę skrzydła i nie rzucające się w oczy. Doskonale spełnia swoją funkcję, a przy tym jako, że jest to swego rodzaju po prostu kształtowe podcięcie drzwi, nie zbiera się tam żaden kurz i brud. Jest to rozwiązanie zupełnie bezobsługowe.

Trzecią formą zapewnienia wymaganej wentylacji między pomieszczeniami jest tzw. szczelina wentylacyjna. Stosowana jest w klasycznej budowy skrzydłach o ramowo – płycinowej konstrukcji. Skrzydło w swej dolnej części posiada dwa ramiaki poziome, między którymi jest specjalnie zostawiony luz, mający zapewnić przepływ powietrza.

 

Popularny w ostatnich latach w domach energooszczędnych i pasywnych system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem zmienia zasady gry jeśli chodzi o przepływ powietrza między pomieszczeniami i środowiskiem zewnętrznym. Stolarka otworowa zewnętrzna, czyli drzwi wejściowe i okna muszą być maksymalnie szczelne, natomiast wymagane podcięcie drzwi wewnętrznych określone jest w projekcie i może być różne od standardowego.

 

Jak to w życiu, tak i przy zamawianiu drzwi mogą zdarzyć się pomyłki. Może okazać się, że zapomnieliśmy o podcięciu wentylacyjnym drzwi do łazienki. Co w takim przypadku? W sumie to nic wielkiego się nie stało, a przy odrobinie umiejętności możemy ten „problem” samodzielnie rozwiązać i nawet się przy tym zbytnio nie napracować.

Prawie każde skrzydło wewnętrze można przyciąć od dołu. Można to zrobić samodzielnie posiadając podstawowe umiejętności i narzędzia takie jak pilarka tarczowa lub przy pomocy fachowca. Jak przyciąć drzwi samodzielnie? Skrzydło należy położyć w poziomie na stabilnej, płaskiej powierzchni, np. na koziołkach malarskich. Następnie należy precyzyjnie wyznaczyć linię cięcia i przy pomocy pilarki tarczowej odciąć odmierzoną, dolną część skrzydła na całej szerokości.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z takim procesem? W przypadku robienia tylko krótkiego skrótu w celu zapewnienia wymiany powietrza niewielkie. Musimy jednak być ostrożni przy drzwiach niższych, robionych na wymiar. Część producentów robiąc niższe drzwi do pewnego wymiaru skraca je dołem, przycinając znajdujący się wewnątrz skrzydła płytowego ramiak konstrukcyjny. Jeśli taka sytuacja miała miejsce w Twoim skrzydle to może się okazać, że podcinając je kolejny raz zniszczymy skrzydło podcinając je, aż do wypełniającej je płyty, która nie jest odporna na działanie wilgoci. Pamiętaj: w razie jakichkolwiek wątpliwości przeróbkę warto zlecić fachowcowi.

 

 

 

 

Jeśli przeprowadzasz remont, na pewno zastanawiałeś się nad tym, kiedy montować drzwi wewnętrzne. Czy ma to znaczenie? Tak! I to wbrew pozorom – ogromne! Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej.

Montaż drzwi wewnętrznych to tak naprawdę jeden z ostatnich etapów remontu czy zmiany aranżacji. W trakcie prac zmienić może się dosłownie wszystko – wybrane przez ciebie rozwiązania mogą okazać się niemożliwe do zastosowania, a idealny wcześniej układ pomieszczenia nagle znacząco się zmieni. W takiej sytuacji zamontowane drzwi mogą nie tylko przeszkodzić w pracach, ale też zostać uszkodzone lub po prostu nie pasować wizualnie do ostatecznego wyglądu pomieszczenia. Takich problemów możesz łatwo uniknąć. 

 

Doprowadzenie budowanego domu do tzw. stanu surowego to dopiero początek prac wykończeniowych. Położenie i rozmiar drzwi wewnętrznych powinno się dobrze przemyśleć już na etapie rozkładu pomieszczeń. Nawet jeśli „klamka już zapadła”, to nadal masz pewne pole do manewru i niewielkich zmian w ścianach działowych – możesz poszerzyć futrynę albo zamontować w ścianie system do przesuwnego skrzydła drzwi. Takie zmiany powinny być jednak wykonane jeszcze przed tynkowaniem i malowaniem ścian, a już na pewno przed montażem odpowiednich drzwi!

 

Remont technicznie nie różni się wiele od urządzania domu czy mieszkania, które zastałeś w stanie surowym. Niestety w tej sytuacji masz już mniejsze możliwości na diametralne zmiany. Zmiana położenia drzwi jest już praktycznie niemożliwa ze względu na instalacje poprowadzone w ścianach. Także zmiana rozmiarów otworu na drzwi nie wchodzi w grę i siłą rzeczy musisz wybierać modele w rozmiarach twoich starych drzwi.

Pamiętaj, że wstawianie drzwi wewnętrznych powinieneś zostawić na sam koniec prac, gdy wygładzisz i pomalujesz już ściany. W przeciwnym razie zostaniesz z drzwiami, które niekoniecznie będą pasować do całej reszty pomieszczenia.

 

 

  1. Zakończ prace związane z przygotowaniem podłóg i ścian. Tzw. prace mokre (nakładanie tynków, gładzi i farb) muszą być już wykonane, a samo pomieszczenie – przewietrzone i suche. Montuj drzwi kilka dni po zakończeniu malowania ścian. Wcześniej w pomieszczeniu będzie obecna zbyt duża wilgotność!
  2. Upewnij się, że także ściana jest sucha. W przeciwnym razie ryzykujesz wybrzuszeniami (uszkodzeniami) ościeżnicy. W najlepszym razie utrudni to korzystanie z drzwi, w najgorszym – w ogóle uniemożliwi ich otwarcie czy zamknięcie.
  3. Jeszcze przed zamontowaniem futryny zastanów się, czy między pomieszczeniami nie będziesz musiał poprowadzić, na przykład, okablowania. To dobry moment na wywiercenie i estetyczne zakrycie otworów.

Zamki wpuszczane są montowane wewnątrz drzwi. Umożliwiają założenie klamek wyposażonych w dekoracyjne szyldy różnego typu. Zamek wpuszczany jest wyposażony w zatrzask uruchamiany przez półobrót klamki lub zasuwę uruchamianą kluczem.

 

Różne rodzaje zamków wpuszczanych:

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/klamki.jpg

 

a) zatrzask uruchamiany półobrotem klamki, bez otworu, często nazywany zamkiem oszczędnościowym

b) zasuwa uruchamiana kluczem, klucz prosty pokojowy

c) z blokadą (do łazienki), często nazywany zamkiem łazienkowymd) wkładka cylindryczna z kluczem płaskim patentowym

 

Chcesz zdobyć dofinansowanie na termomodernizację domu lub wymianę pieca?

Wnioski do nowej wersji Czystego Powietrza można już składać!
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dotację?
Odpowiemy na te i inne pytania oraz pomożemy we wszelkich formalnościach. W MIKEA Salon Sprzedaży przeprowadzamy konsultacje oraz wspieramy w uzyskaniu dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.
Przypominamy także, że współpracujemy z firmami z branży grzewczej i budowlanej, co pozwoliło nam stworzyć kompleksową ofertę, również na wymianę pieca czy ocieplenie domu.

blank
Scroll to Top