Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – czym się różnią?
Zanim zdecydujesz się na najlepszy dla ciebie model drzwi wewnętrznych, sprawdź, co musisz wiedzieć o poszczególnych rodzajach skrzydeł drzwiowych. Podstawowa różnica między omawianymi rodzajami polega na odmiennej konstrukcji bocznej krawędzi skrzydła. Drzwi z przylgą mają charakterystyczną wypustkę widoczną po ich zamknięciu. Nie tworzą jednolitej powierzchni z ościeżnicą. Gdy są zamknięte, zawiasy pozostają widoczne. Cechy wyróżniające drzwi bezprzylgowe to:
- prosta krawędź boczna, brak przylgi;
- zamek magnetyczny;
- chowane, niewidoczne zawiasy oraz wysokiej jakości zawiasy 3D;
- znaczna masywność konstrukcji.
Zalety i wady poszczególnych modeli drzwi
Podczas wyboru drzwi warto zwrócić uwagę na ich jakość, materiał, z którego zostały wykonane, kolor, rozmiary oraz sposób, w jaki wpasowują się w całość konstrukcji razem z ościeżnicą i ścianą. Każdy model posiada swoje wady i zalety. Przy drzwiach, które stykają się z ościeżnicą, istnieje ryzyko trudniejszego montażu i wyższej ceny. Wymaga to dokładności, gdyż zbyt duża szpara pomiędzy elementami może zniweczyć zamierzone efekt. Konieczne jest, aby krawędzie drzwi były ściśle dopasowane do ościeżnicy. Pomimo że są one droższe niż tradycyjne skrzydła przylgowe, zyskują coraz więcej zwolenników dzięki możliwości wykorzystania ich do aranżacji nowoczesnych wnętrz. Innowacyjna konstrukcja zawiasów umożliwia regulację skrzydła w trzech płaszczyznach, co jest kolejnym atutem tych drzwi.
Kiedy warto wybrać drzwi przylgowe?
Choć istnieją różne rodzaje drzwi, większość ludzi nadal wybiera tradycyjne modele, które częściowo nachodzą na ościeżnicę. Wśród nich znajdziesz największy wybór wzorów i kolorów. Ich prosty montaż oraz możliwość regulacji zawiasów są niezaprzeczalnymi zaletami, zwłaszcza w przypadku lokali dopiero oddanych do użytku. Co więcej, tego rodzaju drzwi pasują do niemal każdego wnętrza i są uniwersalnym rozwiązaniem. Krawędzie drzwi, np. żłobione, mogą być używane jako element dekoracyjny, podobnie jak zamek czy klamka.
Dla kogo nadają się drzwi bezprzylgowe i o czym warto pamiętać?
Drzwi bez felca są zazwyczaj bardziej wytrzymałe, ponieważ nie pocierają o futrynę. Są to szczególnie popularne skrzydła w rodzinach z małymi dziećmi, ponieważ zmniejszają ryzyko przytrzaśnięcia palców. Są one również świetnym wyborem dla wąskich pomieszczeń, ponieważ optycznie je powiększają. Dzięki możliwości dobrania koloru drzwi do koloru ścian, przestrzeń zyskuje jednolity charakter, a pokój lub korytarz wydają się bardziej przestronne.
ograniczeniem w wyborze drzwi bezprzylgowych może być zakres ruchu do 90 stopni co stanowi problem, gdy potrzebujesz otworzyć drzwi szerzej. Jednym z ciekawszych rozwiązań w dziedzinie drzwi są modele z zawiasami obrotowymi typu pivot, które są ukryte w ramie. Dzięki takiemu systemowi drzwi mogą być otwierane zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz, co daje dużą swobodę w aranżacji wnętrza. Jednak trzeba pamiętać, że drzwi pivot mogą mieć mniejszą izolację akustyczną w porównaniu do drzwi przylgowych, przez co nie będą tak skutecznie tłumić dźwięków. Warto jednak podkreślić, że producenci coraz częściej stosują dodatkowe materiały wyciszające, aby poprawić tę właściwość.
szeroki wybór DESIGN
kolorystyka
wyrózniki
Drewno to podstawa
Konstrukcja drzwi została oparta o drewno sosnowe oraz materiały drewnopochodne jak płyta MDF czy HDF. Całość została opracowana z myślą o zwiększeniu wytrzymałości oraz stabilności.
Jakość wykonania
Zastosowany wodoodporny klej poliuretanowy całkowicie eliminuje odklejanie się okleiny. Użycie technologii okleinowania obwodowego pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię na elementach drzwiowych.
3 - krotne lakierowanie
Każde drzwi są malowane 3-krotnie w zaawansowanym procesie technologicznym. Proces gwarantuje wyjątkową intensywność kolorów oraz zabezpieczenie powierzchni drzwi.
Chcesz poznać różne rozwiązania konstrukcyjne, różne design drzwi zewnętrznych pobierz katalog.
Chcesz zdobyć dofinansowanie na termomodernizację domu lub wymianę pieca?
Wnioski do nowej wersji Czystego Powietrza można już składać!
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dotację?
Odpowiemy na te i inne pytania oraz pomożemy we wszelkich formalnościach. W MIKEA Salon Sprzedaży przeprowadzamy konsultacje oraz wspieramy w uzyskaniu dotacji w ramach programu Czyste Powietrze.
Przypominamy także, że współpracujemy z firmami z branży grzewczej i budowlanej, co pozwoliło nam stworzyć kompleksową ofertę, również na wymianę pieca czy ocieplenie domu.