Mikea Tychy – Salon Sprzedaży, drzwi, okna, rolety

Pytania i odpowiedzi

Możecie wierzyć lub nie, ale przekornie twierdzimy, że coś takiego, jak „ciepły montaż” po prostu nie istnieje. Są tylko dwa rodzaje montażu okien i drzwi – montaż prawidłowy i montaż nieprawidłowy! Ten prawidłowy, który zapewnia trwałą i odpowiednio wysoką wartość współczynnika przenikania ciepła U połączenia okna z murem, szczelny na przenikanie powietrza i wodoszczelny musi składać się z trzech warstw: zewnętrznej paroprzepuszczalnej i wodoodpornej, środkowej termoizolacyjnej oraz wewnętrznej paroizolacyjnej. Można go wykonać przy użyciu wielu różnych materiałów, ale właściwy, pożądany rezultat zostanie uzyskany tylko i wyłącznie pod warunkiem staranności wykonania.

Kto nie wierzy niech obejrzy film:

 

Dlaczego warto stosować tzw. ciepły montaż okien lub drzwi?

 

Chyba najważniejszym parametrem charakterystyki okien i drzwi jest ich izolacyjność termiczna, uwzględniana w nowych warunkach technicznych. Zgodnie z wytycznymi już od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła U dla okien fasadowych nie może przekraczać 0,9 W/m²K, a drzwi zewnętrznych 1,3 W/m²K. Trzeba jednak wiedzieć, że okna energooszczędne nie będą tak naprawdę energooszczędne, a drzwi nie będą spełniały parametrów izolacyjności, jeśli nie zostaną właściwie zamontowane, czyli z przestrzeganiem wytycznych „ciepłego montażu”.

Dla utrzymania przez okno lub drzwi deklarowanych parametrów termoizolacyjnych, kluczowe jest właściwe uszczelnienie jego połączenia z murem. Nieszczelność w tym miejscu oznacza narażenie warstwy termoizolacji na wilgoć, a zawilgocona warstwa pianki poliuretanowej bardzo szybko i trwale traci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego też zalecany jest tzw. ciepły montaż, który zapewnia kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej  z obu stron, co w rezultacie zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych, stratami energii, zawilgoceniem, a nawet zagrzybieniem glifów i ścian – czyli generalnie pogorszeniem jakości życia mieszkańców.

Nasz salon oraz nasi montażyści rekomendujemy wyłączenie montaż warstwowy i całkowicie odradzamy szukanie oszczędności rezygnując z tej technologii.

 

Na czym polega ciepły montaż okien?

 

Ciepły montaż okien (warstwowy) polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej. Warstwa środkowa to izolacja termiczna. Wykonywana jest zwykle z piany poliuretanowej i musi szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy ścianą, a ramą okienną.

Warstwa wewnętrzna, paroszczelna, chroni przed wnikaniem do piany montażowej pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach. Do wykonania tej warstwy uszczelniającej wykorzystywana jest paroszczelna taśma okienna, która zapobiega dostawaniu się pary do szczeliny między oknem a murem. To ważne, bo wilgotny uszczelniacz traci na właściwościach termicznych i akustycznych oraz szybciej niszczeje.

Z kolei warstwa zewnętrzna, paroprzepuszczalna, chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Warstwę tę wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego taśm paroprzepuszczalnych. Oczywiście w przypadku ciepłego montażu ważne jest również zastosowanie odpowiednich kotew (dybli) łączących mechanicznie okno z murem.

Ciepły montaż okien znacznie wydłuża żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem. Natomiast użycie samej piany, choć często stosowane ze względu na niższy koszt instalacji, może sprawić, że już po kilku sezonach narażona na działanie wilgoci izolacja straci swoje właściwości termiczne.

Zarówno drzwi drewniane, jak i metalowe mogą skutecznie spełniać swoje zadanie przez naprawdę długie lata. Szukając odpowiedniego modelu, należy zwracać uwagę nie tylko na sam materiał wykonania, ale też na parametry techniczne, klasę bezpieczeństwa, barierę akustyczną oraz przenikalność cieplną. Jeśli nadal nie jesteś pewien, jakie konkretnie drzwi wybrać do własnego mieszkania lub domu to zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Metal i drewno – materiały różne od siebie pod każdym względem, a jednak oba wykorzystywane do produkcji drzwi zewnętrznych. Czy zatem drzwi wejściowe stalowe i drewniane mają ze sobą punkty wspólne? Kiedy postawić na stal, a kiedy na naturalne drewno?  Odpowiednio zamontowane drzwi metalowe potrafią spełnić swoją funkcję, a droższe wersje przy odpowiedniej pielęgnacji zachowają dobry wygląd przez wiele lat.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi.jpg

 

Drzwi zewnętrzne stalowe wymagają zadaszenia (zwłaszcza te umiejscowione od strony południowej), które zapobiegnie ich zbytniemu nagrzewaniu się. Wymagają też dokładnego ocieplenia progu i futryny, aby zapobiec ich przemarzaniu, a co za tym idzie uciekaniu cennego ciepła z naszego domu. Żeby uzyskać parametry termiczne zbliżone do drzwi drewnianych, w najdroższych drzwiach stalowych w ramach i ościeżnicach umieszcza się właśnie naturalnie ciepłe drewno.

Drzwi stalowe są często tańsze od drewnianych. Z reguły nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli jednak zależy Ci na obcowaniu z naturą i niepowtarzalnym klimatem, jaki do wnętrza wprowadza drewno, pomyśl o drzwiach zewnętrznych drewnianych. Charakteryzują się one doskonałymi parametrami antywłamaniowości, izolacji akustycznej i termicznej (ta ostatnia jest bezdyskusyjnie lepsza niż drzwi metalowych). W drzwi drewniane powinien także zainwestować każdy, komu bliskie są wartości ekologii – to jedyne drzwi które łatwo i prawie w całości można zwrócić Naturze.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi2-1.jpg

 

Ponadto na drewniane drzwi wejściowe postawi każdy, kto poszukuje drzwi według indywidualnego projektu. Żaden inny materiał nie daje takich możliwości aranżacyjnych i projektowych jak drewno. W drzwiach stalowych poza wyborem okuć i koloru nie możemy zmienić nic. W drzwiach drewnianych ogranicza nas tylko wyobraźnia – zajrzyj do naszej galerii rozwiązań nietypowych i przekonaj się na własne oczy, jakie możliwości personalizacji daje drewno.

Od lat na rynku rządzi przekonanie, że jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego domu i jego domowników to w grę wchodzą drzwi metalowe. Prawdą jest jednak to, że o antywłamaniowości drzwi świadczą jedynie certyfikaty potwierdzające rzeczywiste sprawdzenie drzwi przez niezależne laboratorium. Oferowane na rynku drzwi stalowe mogą mieć klasę antywłamaniowości RC2, czyli stawią opór włamywaczowi uzbrojonemu w śrubokręt czy szczypce przez 3 minuty. Zdaje się niewiele, ale w większości przypadków wystarczy, aby zniechęcić potencjalnego włamywacza.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi3-1.jpg

 

Warto sprawdzić czy klasa RC2 jest dostępna w standardzie, czyli bez dokupienia np. droższych, antywłamaniowych okuć jak np. zamek listwowy. Klasa antywłamaniowości RC2 jest bez problemu osiągalna dla drzwi drewnianych, które tylko z pozoru nie kojarzą się z wytrzymałością na wiercenie czy łupanie. Udowadnia to marka CAL prawdziwe drzwi, która oferuje drewniane drzwi zewnętrzne w klasie RC2 bez dodatkowych dopłat. CAL posiada także w ofercie drzwi drewniane w klasie RC3, które zatrzymają włamywacza uzbrojonego nawet w łom przez 5 minut. Bo za klasą antywłamaniowości drzwi stoi nie tylko materiał, z którego są wykonane. To także zastosowane okucia, szklenie, a także rozwiązania konstrukcyjne, takie jak antywyważeniowy wręg francuski w drzwiach CAL. Do obrony domu w zupełności wystarczą drzwi w klasie RC2 bądź RC3.


https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi4-1.jpg

 

Nasz kolejny dostawca drzwi – firma Barański – również oferuje drzwi antywłamaniowe, zarówno wejściowe do mieszkań (wewnątrzklatkowe) jak i wejściowe do domu.
Barański Smart to drzwi o wyjątkowych parametrach technicznych. Modele z tej kolekcji wyróżniają się znakomitą jakością w zakresie antywłamaniowości, izolacyjności akustycznej oraz przeciwpożarowości. Zapewniają domownikom ochronę przed intruzami, hałasem, a także rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku pożaru.

W przypadku drzwi z naświetlami warto sprawdzić czy certyfikat antywłamaniowości dotyczy pojedynczych drzwi czy całego portalu drzwiowego. Włamanie przez boczną szybę jest zwykle zdecydowanie prostsze. Większość drzwi stalowych na rynku (stan na 08.2021) takiego certyfikatu nie posiada.

Rozważając zakup drzwi z przeszkleniem lustro weneckie, często zadajemy sobie pytanie: – Czy będzie nas widać z zewnątrz? Najszybsza odpowiedź brzmi – to zależy 🙂

Lustro weneckie, nazywane także fenickim, to rodzaj szkła, którego wygląd zależy od efektów oświetleniowych. Przykładem takiego materiału jest szkło Mirastar produkowane przez Saint-Gobain. Powierzchnię przeziernej tafli pokrywa się cienką warstwą czystego chromu, który w znacznym stopniu odbija światło – podobnie jak lustro. W ten sposób z jednej strony szyby można uzyskać efekt lustra, a z drugiej mieć podgląd na inne pomieszczenie lub na zewnątrz budynku. Szyba tego typu sprawdza się w pokojach przesłuchań, sklepach, bankach i innych miejscach, w których pożądana jest funkcja swobodnej obserwacji pomieszczenia bez ryzyka bycia zauważonym.


https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi5-1.jpg

 

Lustro weneckie to idealny sposób na zwiększenie prywatności przy jednoczesnym zachowaniu dopływu dziennego światła. W prywatnych budynkach dość często stosuje się je w miejscach, gdzie występuje gęsta zabudowa. Aby uniknąć spojrzeń wścibskich sąsiadów, można wstawić szyby z efektem lustra, które skutecznie uniemożliwią zaglądanie do wnętrza mieszkania. Lustro weneckie sprawdza się także jako przeszklenie w drzwiach wejściowych, a w budynkach biurowych stosowane jest do fasad budynków. Z zewnątrz widoczne jest lustro odbijające obraz otoczenia, zaś z drugiej strony można bez problemu wyjrzeć na zewnątrz.

Lustro weneckie ma także pewne wady. Aby zachować właściwości tego materiału, trzeba pamiętać o różnicy w oświetleniu pomieszczeń. Przestrzeń obserwowana musi być oświetlona mocniej – w przeciwnym razie pomieszczenie, które miało zostać ukryte przed spojrzeniami, zostanie wyeksponowane. W praktyce oznacza to, że jeśli nocą zaświecimy światła w domu z szybami z lustra weneckiego, wnętrze będzie doskonale widoczne dla sąsiadów. Trzeba więc zadbać o inny rodzaj ochrony przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów – na przykład zasłony lub rolety. Wadą lustra weneckiego jest obniżenie przepuszczalności światła – wnętrze za taką szybą może stać się nieco zbyt ciemne i nieprzyjazne.

Architekci, również na potrzeby inwestorów indywidualnych, coraz częściej wykorzystują w swoich projektach duże przeszklenia – widowiskowe lukarny, przestronne drzwi trasowe, czy ciągnące się przez całą szerokość budynku okna panoramiczne. Realizacja takich konstrukcji wymaga zastosowania materiałów budowlanych o specjalnych właściwościach. Z drugiej strony, równie silnym trendem we współczesnym budownictwie jest stosowanie stolarki energooszczędnej.

Okna aluminiowe, ze względu na sztywność i wytrzymałość, pozwalają na realizacje śmiałych wizji architektonicznych. Cechy te okazują się kluczowe w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych, czy fasadowych, kiedy w sposób szczególny należy zadbać o trwałość i bezpieczeństwo ich użytkowania. Im większe okno – tym bardziej wytrzymałe powinny być materiały, z których zostanie ono wykonane. Na tym polu aluminium przewyższa swoimi właściwościami PVC. Jest też odporniejsze na oddziaływanie czynników pogodowych, takich jak silny wiatr, czy nasłonecznienie mogące powodować odkształcania..

Istotnymi zaletami okien PVC są właściwości ciepłochronne i cena. Ich zastosowanie pozwala uzyskać założone w projekcie parametry budynku w zakresie izolacyjności termicznej, a ponadto ich zakup wiąże się z niższym kosztem niż wyposażenie całego domu w stolarkę aluminiową. Jeżeli nie ma potrzeby, by duże, panoramiczne okno posiadało skrzydła funkcyjne (otwierane) – jego wymiary mogą osiągać nawet 2500 x 2500 mm.

Czym kierować się przy wyborze danego rozwiązania? Zdaj się na naszych handlowców, którzy na podstawie analizy specyfiki budynku, wymiarów stolarki okiennej i jej przeznaczenia pomogą odpowiedzieć na to ważne pytanie. Nie zaprzątaj sobie głowy w poszukiwaniu informacji w sieci internet, gdzie nie każda wiedza ma wartość merytoryczną i zgodną z zaleceniami producentów. Dobór produktów i technologii zostaw nam, mamy w tej materii dużą wiedzę i doświadczenie.

Nawiewniki okienne to nieskomplikowane urządzenia, dzięki którym do pomieszczenia dochodzi powietrze z zewnątrz, zapewniając prawidłową cyrkulację.

Co wybrać – ciśnieniowe czy higrosterowane?  Nawiewniki do okien, nazywane również nawietrzakami okiennymi, to niewielkie podłużne urządzenia zakładane zwykle przy górnej części ramy okna. Montuje się je głównie po to, żeby ograniczyć otwieranie okien (szczególnie w sezonie grzewczym), ale jednocześnie zapewnić wentylację w budynku. Coraz powszechniejsze używanie nawiewników wynika z coraz większej szczelności okien. Kiedyś okna były tak nieszczelne, że nie było jeszcze potrzeby montowania dodatkowych otworów wentylacyjnych. Rodzaje nawietrzaków okiennych

Żeby wiedzieć, jakie nawiewniki okienne wybrać, warto zapoznać się z ich rodzajami. Wywietrzniki okienne dzielą się na dwa główne typy: ciśnieniowe oraz higrosterowane.


https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi6-1.jpg


Nawiewniki okienne ciśnieniowe działają na zasadzie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na tej podstawie automatycznie kontroluje przepływ powietrza. Regulacja nawiewnika okiennego ciśnieniowego jest możliwa, ale w bardzo ograniczonym stopniu (w niektórych modelach można delikatnie zmniejszyć przepływ powietrza). Automatyzacja pozwala na optymalne napowietrzanie pomieszczeń, a system oparty na ciśnieniu nie dopuszcza, by się za bardzo wychładzały. Jeśli jednak zależy Ci na większej kontroli, na rynku występują też nawiewniki okienne regulowane ręcznie.
Drugim rodzajem nawietrzaków są nawiewniki okienne higrosterowane. Zasada ich działania opiera się na wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt wilgotno, nawiewnik higrosterowany otwiera się, a gdy pomieszczenie osiąga optymalne warunki – osłona się przymyka. Urządzenie ma czujnik zrobiony z taśmy poliamidowej, która pod wpływem zmian w wilgotności zmienia swoją długość i tym samym otwiera nawiewnik na pożądaną szerokość.
https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi7-1.jpg
Nawiewniki w oknach w bloku.
W budynkach mieszkalnych z systemem wentylacji grawitacyjnej o właściwościach nawiewników, ich liczbie i umieszczeniu „na oknie” decydują: właściciel lokalu bądź właściciel lub zarządca obiektu budowlanego w przypadku wymiany okien w budynkach istniejących albo architekt bądź osoba dokonująca adaptacji projektu powtarzalnego w przypadku budynków wznoszonych.
Przeprowadzona w roku 2008 nowelizacja Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a w szczególności § 155 ust.3, w którym mowa o konieczności zapewnienia dopływu do pomieszczeń powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych wprowadziła wśród nabywców okien sporo zamętu.

Czy istnieje obowiązek stosowania nawiewników w blokach wielomieszkaniowych?
Jak wcześniej wskazaliśmy przepisy Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie tworzą dla producentów okien lub użytkowników pomieszczeń bezpośredniego i bezwzględnego obowiązku umieszczania nawiewników powietrza zewnętrznego na oknach i drzwiach balkonowych.
Warto więc odpowiedzieć na pytanie w jakich przypadkach i kto może taki obowiązek nałożyć na użytkowników lokali mieszkalnych w blokach wielomieszkaniowych wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej. W aktualnym stanie prawnym, mając na uwadze linię orzecznictwa Sądów Administracyjnych należy przyjąć, że obowiązek umieszczania nawiewników powietrza zewnętrznego na oknach i drzwiach balkonowych może powstać w następujących przypadkach:
– gdy umieszczenie nawiewników powietrza na okna i drzwiach balkonowych wynika z treści projektu budowlanego
– w każdym przypadku, gdy obowiązek umieszczenia nawiewników powietrza zewnętrznego na oknach i drzwiach balkonowych nałoży na użytkowników pomieszczeń posiadających lokatorskie prawo do lokalu właściciel albo zarządca obiektu budowlanego.

Daszki nad drzwi wejściowe są regulowane prawnie tylko w przypadku zabudowy o wysokości powyżej dwóch kondygnacji nadziemnych. Z punktu widzenia prawa nie ma więc konieczności wykonywania tego typu daszków ochronnych w domach jednorodzinnych, które przeważnie są maksymalnie dwukondygnacyjne.

Nie w każdym domu konieczne jest montowanie daszków nad drzwiami wejściowymi. Czasami projekt domu jest rozwiązany w sposób, w którym drzwi wejściowe są zlokalizowane w takim miejscu budynku, że daszek nad drzwi jest niepotrzebny – przykładowo od frontu zlokalizowana jest weranda chroniąca wejście lub ściana z drzwiami wejściowymi jest w podcieniu lub wnęce budynku. Zadaszenie występuje wtedy samoistnie i nie trzeba rozplanowywać go dodatkowo. Niestety, jest to znacząca mniejszość typowych domów budowanych w Polsce. Bardzo często w projektach, drzwi wejściowe znajdują się po prostu w ścianie frontowej i na tym kończy się rozplanowanie wejścia.

Trwałość drzwi wejściowych a kwestia daszku nad drzwiami

Na montażu daszku nad drzwiami wejściowymi, przy dłuższym rozpatrywaniu, skorzysta również kieszeń właścicieli. Daszek nad drzwiami pozwoli na ich ochronę przed niekorzystnymi czynnikami i warunkami atmosferycznymi jak przytoczone wcześniej deszcz, śnieg czy słońce. Drzwi wejściowe permanentnie narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych szybciej będą ulegały degradacji, zniszczeniu utracie koloru. Montując daszek nad nimi przyczynimy się do zwiększenia ich trwałości i dłużej będziemy mogli je po prostu użytkować.

Kiedy wymagany jest daszek nad drzwi zewnętrzne?

Każda stolarka zewnętrzna narażona jest na oddziaływanie zmiennych warunków pogodowych. Te występujące w Polsce nie są dla niej w ostatnich latach łaskawe. Mroźne zimy na zmianę z bardzo upalnymi latami, gwałtowne burze, ulewne deszcze i sezonowe powodzie. Z tym wszystkim zmierzyć muszą się nasze okna i drzwi wejściowe. Chcąc zachować atrakcyjny wygląd drzwi warto umieścić nad nimi, a nawet wokół nich ochronny daszek, który przynajmniej częściowo je zacieni i osłoni przed zacinającym deszczem. Szczególnej ochrony przed słońcem wymagają drzwi stalowe, które zamontowane zwłaszcza od strony południowej i zachodniej potrafią się znacząco nagrzewać. Warto zapytać sprzedawcę, czy producent drzwi nie wymaga w takim przypadku obligatoryjnie zadaszenia i czy jego brak nie wpływa na warunki gwarancji.

Z całą pewnością zadaszenia wymagają drzwi zewnętrzne drewniane. Drewno jest materiałem trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, w tym zabezpieczenia przed gwałtownymi zmianami wilgotności.

Drzwi zewnętrzne oferowane na rynku z reguły wymagają zadaszenia i jest to warunek ochrony gwarancyjnej konsumenta. Warto przed zakupem i montażem upewnić się jakie wymogi stosuje producent i jakie zapisy zastosował w karcie gwarancyjnej.

Nasze doświadczenia niestety pokazują, że klienci czasami nie zapewniają zadaszenia montowanym przez nas drzwiom lub zadaszenie montowane jest znaczenie później co naraża drzwi na oddziaływanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza zacinającego deszczu. Drzwi zamontowane np. we wrześniu, pozbawione choćby prowizorycznego zadaszenia przez kilka tygodni jesiennych deszczy i zimowych mrozów, narażone są na duży ryzyko uszkodzeń konstrukcyjnych. Montaż zadaszenia po pracach elewacyjnych wiosną wcale nie ratuje sytuacji.

Na chwilę obecną rynek oferuje niemalże wyłącznie drzwi wymagające zadaszenia. Wyjątek stanowi stolarka, oferowana przez firmę Wiśniowski: drzwi Creo oraz Nova.

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki8.jpg
Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne elektryczne – komfort na pilota
Wybierając osłony zewnętrzne powinniśmy przemyśleć także sposób sterowania nimi. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na wyposażenie osłon w napęd. Zapewniają wygodę, ułatwiają oszczędzanie energii czy poprawiają bezpieczeństwo (funkcja detekcji zatrzymuje roletę elektryczną natychmiast po wykryciu zwiększonego oporu). Dzięki temu jednym przyciskiem można wprawić w ruch roletę czy żaluzję. Dodatkowo żaluzje fasadowe mogą współpracować z systemem automatyki pogodowej. Czujniki wiatrowe i słoneczne pozwalają w pełni zautomatyzować pracę żaluzji, regulując dopływ światła do pomieszczenia lub zabezpieczając ją prze uszkodzeniem podczas silnego wiatru. Nowoczesna automatyka może być także podpięta do coraz popularniejszego systemu „domu inteligentnego”.

Dom Inteligentny – komfort i wygoda nie tylko dla zapominalskich.

Inteligentny dom (smart home) to ogólna nazwa odnosząca się do zautomatyzowanych urządzeń domowych, którymi można sterować zdalnie. Mogą one tworzyć zarówno proste (obejmujące tylko wybrane funkcjonalności, np. oświetlenie), jak i złożone systemy, umożliwiające zarządzanie urządzeniami w całym domu oraz ogrodzie. System tzw. Domu Inteligentnego” pozwoli Ci na zintegrowanie wszystkich domowych urządzeń i sterowanie nimi za pomocą jednej aplikacji. Dzięki temu w pełni wykorzystasz potencjał bram, okien, drzwi, i rolet automatycznych, mając pełną kontrolę nad swoim domem i posesją.

Inteligentny dom (smart home) to ogólna nazwa odnosząca się do zautomatyzowanych urządzeń domowych, którymi można sterować zdalnie. Mogą one tworzyć zarówno proste (obejmujące tylko wybrane funkcjonalności, np. oświetlenie), jak i złożone systemy, umożliwiające zarządzanie urządzeniami w całym domu oraz ogrodzie. System tzw. Domu Inteligentnego” pozwoli Ci na zintegrowanie wszystkich domowych urządzeń i sterowanie nimi za pomocą jednej aplikacji. Dzięki temu w pełni wykorzystasz potencjał bram, okien, drzwi, i rolet automatycznych, mając pełną kontrolę nad swoim domem i posesją.


https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki9.jpg

 

Czym jest inteligentny dom? Co potrafi smart home?

Komunikacja między poszczególnymi elementami systemu może odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo. Ze względu na architekturę systemy smart home możemy podzielić na otwarte (umożliwiające integrację rozmaitych, dodatkowych urządzeń już po zaprojektowaniu i zainstalowaniu systemu) oraz zamknięte (gdy integracja obejmuje tylko określoną grupę urządzeń, zwykle chodzi o produkty jednego producenta).

Systemy w inteligentnym domu mogą tworzyć mniej lub bardziej złożone struktury. Minimum to jedno urządzenie ze sterownikiem i pilot lub aplikacja, umożliwiająca sterowanie. W zależności od potrzeb klienta takie systemy można rozbudowywać niemalże w nieskończoność (na przykład systemy smart home w biurach lub hotelach).

Systemy bezprzewodowe i przewodowe

Systemy smart home możemy też podzielić ze względu na sposób komunikacji. Jego poszczególne elementy mogą wykorzystywać do komunikacji protokoły transmisji bezprzewodowej (brzmi fachowo, jednak pod tym pojęciem kryją się różne rodzaje sieci, takie jak popularne Wi-Fi).

W bezprzewodowych systemach smart home najczęściej wykorzystuje się właśnie Wi-Fi, standard ZigBee lub Z-Wave. Ich główną zaletą jest to, że przy tworzeniu naszego inteligentnego domu nie trzeba ingerować w ściany (brak okablowania).

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki10.jpg

W przypadku systemów przewodowych możemy liczyć na stabilną i niczym niezakłóconą komunikację między poszczególnymi urządzeniami. Wadą jest konieczność ingerencji w ściany, jednak nie jest to problemem, o ile decydujemy o instalacji systemu smart home przed remontem lub budową domu.

Czy warto zainwestować w smart home?

Inwestycja w smart home daje wiele korzyści, niektóre możemy dostrzec od razu, inne pojawiają się z czasem. Trzy najważniejsze zalety to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność, wynikająca z bardziej optymalnego użycia klimatyzacji, oświetlenia czy wody.

Zacznijmy od oszczędności. To temat wyjątkowo aktualny, zwłaszcza w kontekście rosnących cen paliw i energii elektrycznej. Jak wskazuje w swoim raporcie Nest Labs (aktualnie Google Nest), stosowanie inteligentnych termostatów w domu może zredukować koszty ogrzewania o 10-12 proc. i koszty chłodzenia o 15 proc. Wszystko dzięki możliwościom, jakich nie daje “zwykła” instalacja w domu – programowaniu temperatury i jej zdalnej regulacji pod nieobecność w domu.

System typu smart home może też generować oszczędności związane ze zużyciem wody w przypadku zdalnie sterowanego nawadniania w ogrodzie oraz chroni przed jej nadmiernym zużyciem dzięki czujnikom zalania. Dla osób z zacięciem statystycznym istotny będzie też fakt, że część systemów zbiera dane dotyczące zużycia poszczególnych mediów.

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki11.png

Dzięki systemowi smart home możemy też spać spokojnie zarówno w naszym własnym domu, jak i poza nim. Gdy nastąpi wyciek wody lub gazu, system sam go wykryje. Jest on także w stanie odstraszyć potencjalnych intruzów, imitując za pomocą oświetlenia obecność domowników. Zdalne sterowanie furtkami, bramami i roletami to też świetne rozwiązanie dla tych, którym zdarza się zapomnieć o zabezpieczeniu całego domu przed wyjazdem. Nie wspominając o czujnikach ruchu, które nie tylko automatycznie sterują światłem, ale także informują o wizycie nieproszonych gości.

Wygoda – im posiadamy większe mieszkanie lub dom, tym ten argument jest istotniejszy. Inteligentnym domem można sterować z dowolnego miejsca, dlatego leżąc na kanapie w salonie możemy zamknąć okno na poddaszu, zgasić światło w piwnicy oraz włączyć oświetlenie w ogrodzie. Lub przygotować dom na nasz powrót z urlopu, uruchamiając zawczasu klimatyzację.

W materiałach reklamowych, ulotkach czy nawet z ust sprzedawców słyszymy często określenie, że podłoga jest wodoodporna. Takie określenie, o ile nie zostanie doprecyzowane, może wprowadzać w błąd a w codziennym użytkowaniu  – doprowadzić do uszkodzenia zamontowanej podłogi. Kupując panele „wodoodporne” możemy tkwić w przekonaniu o możliwości wylewania wody czy innych płynów na podłogę zupełnie bez konsekwencji i tu możemy się boleśnie rozczarować.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/podloga11.jpg

 

Warto dopytać sprzedawcę lub zapoznać się z informacjami zawartymi w karcie technicznej lub katalogu jak długo panele mogą mieć kontakt np. z rozlaną wodą z wiaderka podczas mycia podłogi. Oferowane przez nas podłogi potrafią stawić opór wodzie przez okres nawet do 24 godzin, czyli mamy dobę na usunięcie rozlanego płynu bez szkody dla podłogi.

Panele Quick-Step dzięki innowacyjnych hydrofobowej powłoce „HydroSeal” posiadają laminat z powierzchnią odporną na rozlaną wodę. Podłogi laminowane zostały pokryte innowacyjną wodoodporną powłoką ‘HydroSeal także w rowkach, co zapobiega przenikaniu wody. Mycie podłogi jeszcze nigdy nie było tak łatwe i bezpieczne. Wodoodporne panele w łazience, pełny życia pokój dzienny czy wytrzymała podłoga w kuchni: w naszej kolekcji podłogowych paneli laminowanych znajdziesz rozwiązanie, którego poszukujesz.

Wybierając podłogę do swojej łazienki, należy pamiętać, w jaki sposób użytkujemy dane pomieszczenie. Nie każde dostępne pokrycie podłogowe nadaje się do zastosowania w łazience, ponieważ powinno być odporne na wodę. Płytki mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem, ale gdy chodzisz boso, stopy od razu stają się chłodne. Laminowane panele podłogowe do łazienki to idealne połączenie podłogi odpornej na wodę i przyjemnego ciepła dla stóp. Jak wspomnieliśmy wcześniej, laminowane panele podłogowe do łazienki od Quick-Step są wodoszczelne oraz posiadają zwiększoną odporność na wodę. Dzięki temu możesz cieszyć się kąpielą bez obaw o rozlaną wodę na powierzchni podłogi. Jeśli woda rozpryskuje się na podłodze, możesz ją z łatwością osuszyć mopem lub ręcznikiem.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/podloga12v1.jpg

 

PANELE WODOODPORNE = PANELE WODOSZCZELNE Czym różnią się od siebie te dwie grupy produktów? Podczas gdy określenie “wodoodporne” wskazuje na odporność materiału, z którego jest wykonany panel; nazwa “wodoszczelne” odnosi się do sposobu łączenia ze sobą kilku z nich. Panele wodoszczelne zwykle wyróżniają się specjalnym wykończeniem zamków (np. woskowaniem), które zmniejsza ryzyko wniknięcia płynu i pęcznienia paneli w miejscach ich składania.

Należy pamiętać jednak, że nie zabezpieczone zamki nie gwarantują stuprocentowej odporności na wilgoć, a jedynie zmniejszają ryzyko zniszczenia paneli przy krótkim kontakcie z wodą. Wybierając panele o podwyższonej odporności na wodę kieruj się zatem zdrowym rozsądkiem. Panele o wysokiej gęstości są wykonane z droższego materiału – ich cena będzie zatem wyższa niż w przypadku zwykłych paneli laminowanych.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/podloga13.png

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/veka.png

 

VEKA oferuje profile okienne do budynków mieszkalnych i biurowych WYŁĄCZNIE zaliczane do NAJWYŻSZEJ klasy A** – zgodnie z normą PN-EN 12608. Co to oznacza w praktyce? Grubość ścianek zewnętrznych profili okiennych w klasie A wynosi 3 mm (z tolerancją 0,2 mm). Ścianki zewnętrzne profili okiennych klasy A są nawet o 20% grubsze, niż profili klas B czy C.

Do produkcji profili okiennych klasy A używa się ok. 14% więcej PVC. Dzięki temu okna produkowane z profili w klasie A są bardzo stabilne i trwałe.

 

Profile okienne w klasie A:

– Skutecznie izolują termicznie i akustycznie.

– Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne, jak silny wiatr czy ulewy

– Mają podwyższoną odporność na włamanie. Wybierając profile okienne VEKA, masz pewność, że są to profile klasy A.

– Profile klasy B, o cieńszych ściankach, nie posiadają tak wysokiej odporności na uszkodzenia i są bardziej podatne na pękanie naroży.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/veka2.png

 

Niestety w gotowym oknie nie można sprawdzić, jakiej klasy profil został użyty do jego produkcji.

W przypadku okien wykonanych z profili VEKA, Klient ma absolutną pewność, iż odpowiadają one klasie A**.


https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/veka3.png

Możecie wierzyć lub nie, ale przekornie twierdzimy, że coś takiego, jak „ciepły montaż” po prostu nie istnieje. Są tylko dwa rodzaje montażu okien i drzwi – montaż prawidłowy i montaż nieprawidłowy! Ten prawidłowy, który zapewnia trwałą i odpowiednio wysoką wartość współczynnika przenikania ciepła U połączenia okna z murem, szczelny na przenikanie powietrza i wodoszczelny musi składać się z trzech warstw: zewnętrznej paroprzepuszczalnej i wodoodpornej, środkowej termoizolacyjnej oraz wewnętrznej paroizolacyjnej. Można go wykonać przy użyciu wielu różnych materiałów, ale właściwy, pożądany rezultat zostanie uzyskany tylko i wyłącznie pod warunkiem staranności wykonania. Kto nie wierzy niech obejrzy film:

Chyba najważniejszym parametrem charakterystyki okien i drzwi jest ich izolacyjność termiczna, uwzględniana w nowych warunkach technicznych. Zgodnie z wytycznymi już od 2021 roku współczynnik przenikania ciepła U dla okien fasadowych nie może przekraczać 0,9 W/m²K, a drzwi zewnętrznych 1,3 W/m²K. Trzeba jednak wiedzieć, że okna energooszczędne nie będą tak naprawdę energooszczędne, a drzwi nie będą spełniały parametrów izolacyjności, jeśli nie zostaną właściwie zamontowane, czyli z przestrzeganiem wytycznych „ciepłego montażu”.

Dla utrzymania przez okno lub drzwi deklarowanych parametrów termoizolacyjnych, kluczowe jest właściwe uszczelnienie jego połączenia z murem. Nieszczelność w tym miejscu oznacza narażenie warstwy termoizolacji na wilgoć, a zawilgocona warstwa pianki poliuretanowej bardzo szybko i trwale traci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego też zalecany jest tzw. ciepły montaż, który zapewnia kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej  z obu stron, co w rezultacie zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych, stratami energii, zawilgoceniem, a nawet zagrzybieniem glifów i ścian – czyli generalnie pogorszeniem jakości życia mieszkańców.

Nasz salon oraz nasi montażyści rekomendujemy wyłączenie montaż warstwowy i całkowicie odradzamy szukanie oszczędności rezygnując z tej technologii.

Ciepły montaż okien (warstwowy) polega na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej. Warstwa środkowa to izolacja termiczna. Wykonywana jest zwykle z piany poliuretanowej i musi szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy ścianą, a ramą okienną.

Warstwa wewnętrzna, paroszczelna, chroni przed wnikaniem do piany montażowej pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach. Do wykonania tej warstwy uszczelniającej wykorzystywana jest paroszczelna taśma okienna, która zapobiega dostawaniu się pary do szczeliny między oknem a murem. To ważne, bo wilgotny uszczelniacz traci na właściwościach termicznych i akustycznych oraz szybciej niszczeje.

Z kolei warstwa zewnętrzna, paroprzepuszczalna, chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Warstwę tę wykonuje się przy użyciu przeznaczonych do tego taśm paroprzepuszczalnych. Oczywiście w przypadku ciepłego montażu ważne jest również zastosowanie odpowiednich kotew (dybli) łączących mechanicznie okno z murem.

 

Ciepły montaż okien znacznie wydłuża żywotność połączenia ramy okiennej z ościeżem. Natomiast użycie samej piany, choć często stosowane ze względu na niższy koszt instalacji, może sprawić, że już po kilku sezonach narażona na działanie wilgoci izolacja straci swoje właściwości termiczne.

Zarówno drzwi drewniane, jak i metalowe mogą skutecznie spełniać swoje zadanie przez naprawdę długie lata. Szukając odpowiedniego modelu, należy zwracać uwagę nie tylko na sam materiał wykonania, ale też na parametry techniczne, klasę bezpieczeństwa, barierę akustyczną oraz przenikalność cieplną. Jeśli nadal nie jesteś pewien, jakie konkretnie drzwi wybrać do własnego mieszkania lub domu to zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Metal i drewno – materiały różne od siebie pod każdym względem, a jednak oba wykorzystywane do produkcji drzwi zewnętrznych. Czy zatem drzwi wejściowe stalowe i drewniane mają ze sobą punkty wspólne? Kiedy postawić na stal, a kiedy na naturalne drewno?  Odpowiednio zamontowane drzwi metalowe potrafią spełnić swoją funkcję, a droższe wersje przy odpowiedniej pielęgnacji zachowają dobry wygląd przez wiele lat.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi.jpg

 

Drzwi zewnętrzne stalowe wymagają zadaszenia (zwłaszcza te umiejscowione od strony południowej), które zapobiegnie ich zbytniemu nagrzewaniu się. Wymagają też dokładnego ocieplenia progu i futryny, aby zapobiec ich przemarzaniu, a co za tym idzie uciekaniu cennego ciepła z naszego domu. Żeby uzyskać parametry termiczne zbliżone do drzwi drewnianych, w najdroższych drzwiach stalowych w ramach i ościeżnicach umieszcza się właśnie naturalnie ciepłe drewno.

Drzwi stalowe są często tańsze od drewnianych. Z reguły nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli jednak zależy Ci na obcowaniu z naturą i niepowtarzalnym klimatem, jaki do wnętrza wprowadza drewno, pomyśl o drzwiach zewnętrznych drewnianych. Charakteryzują się one doskonałymi parametrami antywłamaniowości, izolacji akustycznej i termicznej (ta ostatnia jest bezdyskusyjnie lepsza niż drzwi metalowych). W drzwi drewniane powinien także zainwestować każdy, komu bliskie są wartości ekologii – to jedyne drzwi które łatwo i prawie w całości można zwrócić Naturze.



https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi2-1.jpg

 

Ponadto na drewniane drzwi wejściowe postawi każdy, kto poszukuje drzwi według indywidualnego projektu. Żaden inny materiał nie daje takich możliwości aranżacyjnych i projektowych jak drewno. W drzwiach stalowych poza wyborem okuć i koloru nie możemy zmienić nic. W drzwiach drewnianych ogranicza nas tylko wyobraźnia – zajrzyj do naszej galerii rozwiązań nietypowych i przekonaj się na własne oczy, jakie możliwości personalizacji daje drewno.

Od lat na rynku rządzi przekonanie, że jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego domu i jego domowników to w grę wchodzą drzwi metalowe. Prawdą jest jednak to, że o antywłamaniowości drzwi świadczą jedynie certyfikaty potwierdzające rzeczywiste sprawdzenie drzwi przez niezależne laboratorium. Oferowane na rynku drzwi stalowe mogą mieć klasę antywłamaniowości RC2, czyli stawią opór włamywaczowi uzbrojonemu w śrubokręt czy szczypce przez 3 minuty. Zdaje się niewiele, ale w większości przypadków wystarczy, aby zniechęcić potencjalnego włamywacza.

 

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi3-1.jpg

Warto sprawdzić czy klasa RC2 jest dostępna w standardzie, czyli bez dokupienia np. droższych, antywłamaniowych okuć jak np. zamek listwowy. Klasa antywłamaniowości RC2 jest bez problemu osiągalna dla drzwi drewnianych, które tylko z pozoru nie kojarzą się z wytrzymałością na wiercenie czy łupanie. Udowadnia to marka CAL prawdziwe drzwi, która oferuje drewniane drzwi zewnętrzne w klasie RC2 bez dodatkowych dopłat. CAL posiada także w ofercie drzwi drewniane w klasie RC3, które zatrzymają włamywacza uzbrojonego nawet w łom przez 5 minut. Bo za klasą antywłamaniowości drzwi stoi nie tylko materiał, z którego są wykonane. To także zastosowane okucia, szklenie, a także rozwiązania konstrukcyjne, takie jak antywyważeniowy wręg francuski w drzwiach CAL. Do obrony domu w zupełności wystarczą drzwi w klasie RC2 bądź RC3.
https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi4-1.jpg

Nasz kolejny dostawca drzwi – firma Barański – również oferuje drzwi antywłamaniowe, zarówno wejściowe do mieszkań (wewnątrzklatkowe) jak i wejściowe do domu.
Barański Smart to drzwi o wyjątkowych parametrach technicznych. Modele z tej kolekcji wyróżniają się znakomitą jakością w zakresie antywłamaniowości, izolacyjności akustycznej oraz przeciwpożarowości. Zapewniają domownikom ochronę przed intruzami, hałasem, a także rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku pożaru.

W przypadku drzwi z naświetlami warto sprawdzić czy certyfikat antywłamaniowości dotyczy pojedynczych drzwi czy całego portalu drzwiowego. Włamanie przez boczną szybę jest zwykle zdecydowanie prostsze. Większość drzwi stalowych na rynku (stan na 08.2021) takiego certyfikatu nie posiada.

Rozważając zakup drzwi z przeszkleniem lustro weneckie, często zadajemy sobie pytanie: – Czy będzie nas widać z zewnątrz? Najszybsza odpowiedź brzmi – to zależy 🙂

Lustro weneckie, nazywane także fenickim, to rodzaj szkła, którego wygląd zależy od efektów oświetleniowych. Przykładem takiego materiału jest szkło Mirastar produkowane przez Saint-Gobain. Powierzchnię przeziernej tafli pokrywa się cienką warstwą czystego chromu, który w znacznym stopniu odbija światło – podobnie jak lustro. W ten sposób z jednej strony szyby można uzyskać efekt lustra, a z drugiej mieć podgląd na inne pomieszczenie lub na zewnątrz budynku. Szyba tego typu sprawdza się w pokojach przesłuchań, sklepach, bankach i innych miejscach, w których pożądana jest funkcja swobodnej obserwacji pomieszczenia bez ryzyka bycia zauważonym.
https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi5-1.jpg

Lustro weneckie to idealny sposób na zwiększenie prywatności przy jednoczesnym zachowaniu dopływu dziennego światła. W prywatnych budynkach dość często stosuje się je w miejscach, gdzie występuje gęsta zabudowa. Aby uniknąć spojrzeń wścibskich sąsiadów, można wstawić szyby z efektem lustra, które skutecznie uniemożliwią zaglądanie do wnętrza mieszkania. Lustro weneckie sprawdza się także jako przeszklenie w drzwiach wejściowych, a w budynkach biurowych stosowane jest do fasad budynków. Z zewnątrz widoczne jest lustro odbijające obraz otoczenia, zaś z drugiej strony można bez problemu wyjrzeć na zewnątrz.

Lustro weneckie ma także pewne wady. Aby zachować właściwości tego materiału, trzeba pamiętać o różnicy w oświetleniu pomieszczeń. Przestrzeń obserwowana musi być oświetlona mocniej – w przeciwnym razie pomieszczenie, które miało zostać ukryte przed spojrzeniami, zostanie wyeksponowane. W praktyce oznacza to, że jeśli nocą zaświecimy światła w domu z szybami z lustra weneckiego, wnętrze będzie doskonale widoczne dla sąsiadów. Trzeba więc zadbać o inny rodzaj ochrony przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów – na przykład zasłony lub rolety. Wadą lustra weneckiego jest obniżenie przepuszczalności światła – wnętrze za taką szybą może stać się nieco zbyt ciemne i nieprzyjazne.

Architekci, również na potrzeby inwestorów indywidualnych, coraz częściej wykorzystują w swoich projektach duże przeszklenia – widowiskowe lukarny, przestronne drzwi trasowe, czy ciągnące się przez całą szerokość budynku okna panoramiczne. Realizacja takich konstrukcji wymaga zastosowania materiałów budowlanych o specjalnych właściwościach. Z drugiej strony, równie silnym trendem we współczesnym budownictwie jest stosowanie stolarki energooszczędnej.

Okna aluminiowe, ze względu na sztywność i wytrzymałość, pozwalają na realizacje śmiałych wizji architektonicznych. Cechy te okazują się kluczowe w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych, czy fasadowych, kiedy w sposób szczególny należy zadbać o trwałość i bezpieczeństwo ich użytkowania. Im większe okno – tym bardziej wytrzymałe powinny być materiały, z których zostanie ono wykonane. Na tym polu aluminium przewyższa swoimi właściwościami PVC. Jest też odporniejsze na oddziaływanie czynników pogodowych, takich jak silny wiatr, czy nasłonecznienie mogące powodować odkształcania..

Istotnymi zaletami okien PVC są właściwości ciepłochronne i cena. Ich zastosowanie pozwala uzyskać założone w projekcie parametry budynku w zakresie izolacyjności termicznej, a ponadto ich zakup wiąże się z niższym kosztem niż wyposażenie całego domu w stolarkę aluminiową. Jeżeli nie ma potrzeby, by duże, panoramiczne okno posiadało skrzydła funkcyjne (otwierane) – jego wymiary mogą osiągać nawet 2500 x 2500 mm.

Czym kierować się przy wyborze danego rozwiązania? Zdaj się na naszych handlowców, którzy na podstawie analizy specyfiki budynku, wymiarów stolarki okiennej i jej przeznaczenia pomogą odpowiedzieć na to ważne pytanie. Nie zaprzątaj sobie głowy w poszukiwaniu informacji w sieci internet, gdzie nie każda wiedza ma wartość merytoryczną i zgodną z zaleceniami producentów. Dobór produktów i technologii zostaw nam, mamy w tej materii dużą wiedzę i doświadczenie.

Nawiewniki okienne to nieskomplikowane urządzenia, dzięki którym do pomieszczenia dochodzi powietrze z zewnątrz, zapewniając prawidłową cyrkulację.

Co wybrać – ciśnieniowe czy higrosterowane?  Nawiewniki do okien, nazywane również nawietrzakami okiennymi, to niewielkie podłużne urządzenia zakładane zwykle przy górnej części ramy okna. Montuje się je głównie po to, żeby ograniczyć otwieranie okien (szczególnie w sezonie grzewczym), ale jednocześnie zapewnić wentylację w budynku. Coraz powszechniejsze używanie nawiewników wynika z coraz większej szczelności okien. Kiedyś okna były tak nieszczelne, że nie było jeszcze potrzeby montowania dodatkowych otworów wentylacyjnych. Rodzaje nawietrzaków okiennych

Żeby wiedzieć, jakie nawiewniki okienne wybrać, warto zapoznać się z ich rodzajami. Wywietrzniki okienne dzielą się na dwa główne typy: ciśnieniowe oraz higrosterowane.
https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi6-1.jpg
Nawiewniki okienne ciśnieniowe działają na zasadzie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na tej podstawie automatycznie kontroluje przepływ powietrza. Regulacja nawiewnika okiennego ciśnieniowego jest możliwa, ale w bardzo ograniczonym stopniu (w niektórych modelach można delikatnie zmniejszyć przepływ powietrza). Automatyzacja pozwala na optymalne napowietrzanie pomieszczeń, a system oparty na ciśnieniu nie dopuszcza, by się za bardzo wychładzały. Jeśli jednak zależy Ci na większej kontroli, na rynku występują też nawiewniki okienne regulowane ręcznie.
Drugim rodzajem nawietrzaków są nawiewniki okienne higrosterowane. Zasada ich działania opiera się na wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt wilgotno, nawiewnik higrosterowany otwiera się, a gdy pomieszczenie osiąga optymalne warunki – osłona się przymyka. Urządzenie ma czujnik zrobiony z taśmy poliamidowej, która pod wpływem zmian w wilgotności zmienia swoją długość i tym samym otwiera nawiewnik na pożądaną szerokość.
https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/drzwi7-1.jpg
Nawiewniki w oknach w bloku.
W budynkach mieszkalnych z systemem wentylacji grawitacyjnej o właściwościach nawiewników, ich liczbie i umieszczeniu „na oknie” decydują: właściciel lokalu bądź właściciel lub zarządca obiektu budowlanego w przypadku wymiany okien w budynkach istniejących albo architekt bądź osoba dokonująca adaptacji projektu powtarzalnego w przypadku budynków wznoszonych.
Przeprowadzona w roku 2008 nowelizacja Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a w szczególności § 155 ust.3, w którym mowa o konieczności zapewnienia dopływu do pomieszczeń powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych wprowadziła wśród nabywców okien sporo zamętu.

Czy istnieje obowiązek stosowania nawiewników w blokach wielomieszkaniowych?
Jak wcześniej wskazaliśmy przepisy Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie tworzą dla producentów okien lub użytkowników pomieszczeń bezpośredniego i bezwzględnego obowiązku umieszczania nawiewników powietrza zewnętrznego na oknach i drzwiach balkonowych.
Warto więc odpowiedzieć na pytanie w jakich przypadkach i kto może taki obowiązek nałożyć na użytkowników lokali mieszkalnych w blokach wielomieszkaniowych wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej. W aktualnym stanie prawnym, mając na uwadze linię orzecznictwa Sądów Administracyjnych należy przyjąć, że obowiązek umieszczania nawiewników powietrza zewnętrznego na oknach i drzwiach balkonowych może powstać w następujących przypadkach:
– gdy umieszczenie nawiewników powietrza na okna i drzwiach balkonowych wynika z treści projektu budowlanego
– w każdym przypadku, gdy obowiązek umieszczenia nawiewników powietrza zewnętrznego na oknach i drzwiach balkonowych nałoży na użytkowników pomieszczeń posiadających lokatorskie prawo do lokalu właściciel albo zarządca obiektu budowlanego.

Daszki nad drzwi wejściowe są regulowane prawnie tylko w przypadku zabudowy o wysokości powyżej dwóch kondygnacji nadziemnych. Z punktu widzenia prawa nie ma więc konieczności wykonywania tego typu daszków ochronnych w domach jednorodzinnych, które przeważnie są maksymalnie dwukondygnacyjne.

Nie w każdym domu konieczne jest montowanie daszków nad drzwiami wejściowymi. Czasami projekt domu jest rozwiązany w sposób, w którym drzwi wejściowe są zlokalizowane w takim miejscu budynku, że daszek nad drzwi jest niepotrzebny – przykładowo od frontu zlokalizowana jest weranda chroniąca wejście lub ściana z drzwiami wejściowymi jest w podcieniu lub wnęce budynku. Zadaszenie występuje wtedy samoistnie i nie trzeba rozplanowywać go dodatkowo. Niestety, jest to znacząca mniejszość typowych domów budowanych w Polsce. Bardzo często w projektach, drzwi wejściowe znajdują się po prostu w ścianie frontowej i na tym kończy się rozplanowanie wejścia.

 

Trwałość drzwi wejściowych a kwestia daszku nad drzwiami

Na montażu daszku nad drzwiami wejściowymi, przy dłuższym rozpatrywaniu, skorzysta również kieszeń właścicieli. Daszek nad drzwiami pozwoli na ich ochronę przed niekorzystnymi czynnikami i warunkami atmosferycznymi jak przytoczone wcześniej deszcz, śnieg czy słońce. Drzwi wejściowe permanentnie narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych szybciej będą ulegały degradacji, zniszczeniu utracie koloru. Montując daszek nad nimi przyczynimy się do zwiększenia ich trwałości i dłużej będziemy mogli je po prostu użytkować.

Kiedy wymagany jest daszek nad drzwi zewnętrzne?

Każda stolarka zewnętrzna narażona jest na oddziaływanie zmiennych warunków pogodowych. Te występujące w Polsce nie są dla niej w ostatnich latach łaskawe. Mroźne zimy na zmianę z bardzo upalnymi latami, gwałtowne burze, ulewne deszcze i sezonowe powodzie. Z tym wszystkim zmierzyć muszą się nasze okna i drzwi wejściowe. Chcąc zachować atrakcyjny wygląd drzwi warto umieścić nad nimi, a nawet wokół nich ochronny daszek, który przynajmniej częściowo je zacieni i osłoni przed zacinającym deszczem. Szczególnej ochrony przed słońcem wymagają drzwi stalowe, które zamontowane zwłaszcza od strony południowej i zachodniej potrafią się znacząco nagrzewać. Warto zapytać sprzedawcę, czy producent drzwi nie wymaga w takim przypadku obligatoryjnie zadaszenia i czy jego brak nie wpływa na warunki gwarancji.

 

Z całą pewnością zadaszenia wymagają drzwi zewnętrzne drewniane. Drewno jest materiałem trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne, ale tylko pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, w tym zabezpieczenia przed gwałtownymi zmianami wilgotności.

Drzwi zewnętrzne oferowane na rynku z reguły wymagają zadaszenia i jest to warunek ochrony gwarancyjnej konsumenta. Warto przed zakupem i montażem upewnić się jakie wymogi stosuje producent i jakie zapisy zastosował w karcie gwarancyjnej.

Nasze doświadczenia niestety pokazują, że klienci czasami nie zapewniają zadaszenia montowanym przez nas drzwiom lub zadaszenie montowane jest znaczenie później co naraża drzwi na oddziaływanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza zacinającego deszczu. Drzwi zamontowane np. we wrześniu, pozbawione choćby prowizorycznego zadaszenia przez kilka tygodni jesiennych deszczy i zimowych mrozów, narażone są na duży ryzyko uszkodzeń konstrukcyjnych. Montaż zadaszenia po pracach elewacyjnych wiosną wcale nie ratuje sytuacji.

Na chwilę obecną rynek oferuje niemalże wyłącznie drzwi wymagające zadaszenia. Wyjątek stanowi stolarka aluminiowa, oferowana przez firmę Wiśniowski: drzwi Creo oraz Nova.

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki8.jpg
Żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne elektryczne – komfort na pilota
Wybierając osłony zewnętrzne powinniśmy przemyśleć także sposób sterowania nimi. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na wyposażenie osłon w napęd. Zapewniają wygodę, ułatwiają oszczędzanie energii czy poprawiają bezpieczeństwo (funkcja detekcji zatrzymuje roletę elektryczną natychmiast po wykryciu zwiększonego oporu). Dzięki temu jednym przyciskiem można wprawić w ruch roletę czy żaluzję. Dodatkowo żaluzje fasadowe mogą współpracować z systemem automatyki pogodowej. Czujniki wiatrowe i słoneczne pozwalają w pełni zautomatyzować pracę żaluzji, regulując dopływ światła do pomieszczenia lub zabezpieczając ją prze uszkodzeniem podczas silnego wiatru. Nowoczesna automatyka może być także podpięta do coraz popularniejszego systemu „domu inteligentnego”.

Dom Inteligentny – komfort i wygoda nie tylko dla zapominalskich.

Inteligentny dom (smart home) to ogólna nazwa odnosząca się do zautomatyzowanych urządzeń domowych, którymi można sterować zdalnie. Mogą one tworzyć zarówno proste (obejmujące tylko wybrane funkcjonalności, np. oświetlenie), jak i złożone systemy, umożliwiające zarządzanie urządzeniami w całym domu oraz ogrodzie. System tzw. Domu Inteligentnego” pozwoli Ci na zintegrowanie wszystkich domowych urządzeń i sterowanie nimi za pomocą jednej aplikacji. Dzięki temu w pełni wykorzystasz potencjał bram, okien, drzwi, i rolet automatycznych, mając pełną kontrolę nad swoim domem i posesją.

Inteligentny dom (smart home) to ogólna nazwa odnosząca się do zautomatyzowanych urządzeń domowych, którymi można sterować zdalnie. Mogą one tworzyć zarówno proste (obejmujące tylko wybrane funkcjonalności, np. oświetlenie), jak i złożone systemy, umożliwiające zarządzanie urządzeniami w całym domu oraz ogrodzie. System tzw. Domu Inteligentnego” pozwoli Ci na zintegrowanie wszystkich domowych urządzeń i sterowanie nimi za pomocą jednej aplikacji. Dzięki temu w pełni wykorzystasz potencjał bram, okien, drzwi, i rolet automatycznych, mając pełną kontrolę nad swoim domem i posesją.
https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki9.jpg

Czym jest inteligentny dom? Co potrafi smart home?

 

Komunikacja między poszczególnymi elementami systemu może odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo. Ze względu na architekturę systemy smart home możemy podzielić na otwarte (umożliwiające integrację rozmaitych, dodatkowych urządzeń już po zaprojektowaniu i zainstalowaniu systemu) oraz zamknięte (gdy integracja obejmuje tylko określoną grupę urządzeń, zwykle chodzi o produkty jednego producenta).

Systemy w inteligentnym domu mogą tworzyć mniej lub bardziej złożone struktury. Minimum to jedno urządzenie ze sterownikiem i pilot lub aplikacja, umożliwiająca sterowanie. W zależności od potrzeb klienta takie systemy można rozbudowywać niemalże w nieskończoność (na przykład systemy smart home w biurach lub hotelach).

Systemy bezprzewodowe i przewodowe

Systemy smart home możemy też podzielić ze względu na sposób komunikacji. Jego poszczególne elementy mogą wykorzystywać do komunikacji protokoły transmisji bezprzewodowej (brzmi fachowo, jednak pod tym pojęciem kryją się różne rodzaje sieci, takie jak popularne Wi-Fi).

W bezprzewodowych systemach smart home najczęściej wykorzystuje się właśnie Wi-Fi, standard ZigBee lub Z-Wave. Ich główną zaletą jest to, że przy tworzeniu naszego inteligentnego domu nie trzeba ingerować w ściany (brak okablowania).

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki10.jpg

 

W przypadku systemów przewodowych możemy liczyć na stabilną i niczym niezakłóconą komunikację między poszczególnymi urządzeniami. Wadą jest konieczność ingerencji w ściany, jednak nie jest to problemem, o ile decydujemy o instalacji systemu smart home przed remontem lub budową domu.

Czy warto zainwestować w smart home?

Inwestycja w smart home daje wiele korzyści, niektóre możemy dostrzec od razu, inne pojawiają się z czasem. Trzy najważniejsze zalety to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność, wynikająca z bardziej optymalnego użycia klimatyzacji, oświetlenia czy wody.

 

Zacznijmy od oszczędności. To temat wyjątkowo aktualny, zwłaszcza w kontekście rosnących cen paliw i energii elektrycznej. Jak wskazuje w swoim raporcie Nest Labs (aktualnie Google Nest), stosowanie inteligentnych termostatów w domu może zredukować koszty ogrzewania o 10-12 proc. i koszty chłodzenia o 15 proc. Wszystko dzięki możliwościom, jakich nie daje “zwykła” instalacja w domu – programowaniu temperatury i jej zdalnej regulacji pod nieobecność w domu.

System typu smart home może też generować oszczędności związane ze zużyciem wody w przypadku zdalnie sterowanego nawadniania w ogrodzie oraz chroni przed jej nadmiernym zużyciem dzięki czujnikom zalania. Dla osób z zacięciem statystycznym istotny będzie też fakt, że część systemów zbiera dane dotyczące zużycia poszczególnych mediów.

https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/sterowniki11.png

Dzięki systemowi smart home możemy też spać spokojnie zarówno w naszym własnym domu, jak i poza nim. Gdy nastąpi wyciek wody lub gazu, system sam go wykryje. Jest on także w stanie odstraszyć potencjalnych intruzów, imitując za pomocą oświetlenia obecność domowników. Zdalne sterowanie furtkami, bramami i roletami to też świetne rozwiązanie dla tych, którym zdarza się zapomnieć o zabezpieczeniu całego domu przed wyjazdem. Nie wspominając o czujnikach ruchu, które nie tylko automatycznie sterują światłem, ale także informują o wizycie nieproszonych gości.

Wygoda – im posiadamy większe mieszkanie lub dom, tym ten argument jest istotniejszy. Inteligentnym domem można sterować z dowolnego miejsca, dlatego leżąc na kanapie w salonie możemy zamknąć okno na poddaszu, zgasić światło w piwnicy oraz włączyć oświetlenie w ogrodzie. Lub przygotować dom na nasz powrót z urlopu, uruchamiając zawczasu klimatyzację.

W materiałach reklamowych, ulotkach czy nawet z ust sprzedawców słyszymy często określenie, że podłoga jest wodoodporna. Takie określenie, o ile nie zostanie doprecyzowane, może wprowadzać w błąd a w codziennym użytkowaniu  – doprowadzić do uszkodzenia zamontowanej podłogi. Kupując panele „wodoodporne” możemy tkwić w przekonaniu o możliwości wylewania wody czy innych płynów na podłogę zupełnie bez konsekwencji i tu możemy się boleśnie rozczarować.   https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/podloga11.jpg Warto dopytać sprzedawcę lub zapoznać się z informacjami zawartymi w karcie technicznej lub katalogu jak długo panele mogą mieć kontakt np. z rozlaną wodą z wiaderka podczas mycia podłogi. Oferowane przez nas podłogi potrafią stawić opór wodzie przez okres nawet do 24 godzin, czyli mamy dobę na usunięcie rozlanego płynu bez szkody dla podłogi. Panele Quick-Step dzięki innowacyjnych hydrofobowej powłoce „HydroSeal” posiadają laminat z powierzchnią odporną na rozlaną wodę. Podłogi laminowane zostały pokryte innowacyjną wodoodporną powłoką ‘HydroSeal także w rowkach, co zapobiega przenikaniu wody. Mycie podłogi jeszcze nigdy nie było tak łatwe i bezpieczne. Wodoodporne panele w łazience, pełny życia pokój dzienny czy wytrzymała podłoga w kuchni: w naszej kolekcji podłogowych paneli laminowanych znajdziesz rozwiązanie, którego poszukujesz. Wybierając podłogę do swojej łazienki, należy pamiętać, w jaki sposób użytkujemy dane pomieszczenie. Nie każde dostępne pokrycie podłogowe nadaje się do zastosowania w łazience, ponieważ powinno być odporne na wodę. Płytki mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem, ale gdy chodzisz boso, stopy od razu stają się chłodne. Laminowane panele podłogowe do łazienki to idealne połączenie podłogi odpornej na wodę i przyjemnego ciepła dla stóp. Jak wspomnieliśmy wcześniej, laminowane panele podłogowe do łazienki od Quick-Step są wodoszczelne oraz posiadają zwiększoną odporność na wodę. Dzięki temu możesz cieszyć się kąpielą bez obaw o rozlaną wodę na powierzchni podłogi. Jeśli woda rozpryskuje się na podłodze, możesz ją z łatwością osuszyć mopem lub ręcznikiem. https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/podloga12v1.jpg PANELE WODOODPORNE = PANELE WODOSZCZELNE Czym różnią się od siebie te dwie grupy produktów? Podczas gdy określenie “wodoodporne” wskazuje na odporność materiału, z którego jest wykonany panel; nazwa “wodoszczelne” odnosi się do sposobu łączenia ze sobą kilku z nich. Panele wodoszczelne zwykle wyróżniają się specjalnym wykończeniem zamków (np. woskowaniem), które zmniejsza ryzyko wniknięcia płynu i pęcznienia paneli w miejscach ich składania. Należy pamiętać jednak, że nie zabezpieczone zamki nie gwarantują stuprocentowej odporności na wilgoć, a jedynie zmniejszają ryzyko zniszczenia paneli przy krótkim kontakcie z wodą. Wybierając panele o podwyższonej odporności na wodę kieruj się zatem zdrowym rozsądkiem. Panele o wysokiej gęstości są wykonane z droższego materiału – ich cena będzie zatem wyższa niż w przypadku zwykłych paneli laminowanych.   https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/podloga13.png
https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/veka.png VEKA oferuje profile okienne do budynków mieszkalnych i biurowych WYŁĄCZNIE zaliczane do NAJWYŻSZEJ klasy A** – zgodnie z normą PN-EN 12608. Co to oznacza w praktyce? Grubość ścianek zewnętrznych profili okiennych w klasie A wynosi 3 mm (z tolerancją 0,2 mm). Ścianki zewnętrzne profili okiennych klasy A są nawet o 20% grubsze, niż profili klas B czy C. Do produkcji profili okiennych klasy A używa się ok. 14% więcej PVC. Dzięki temu okna produkowane z profili w klasie A są bardzo stabilne i trwałe.   Profile okienne w klasie A: – Skutecznie izolują termicznie i akustycznie. – Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne, jak silny wiatr czy ulewy – Mają podwyższoną odporność na włamanie. Wybierając profile okienne VEKA, masz pewność, że są to profile klasy A. – Profile klasy B, o cieńszych ściankach, nie posiadają tak wysokiej odporności na uszkodzenia i są bardziej podatne na pękanie naroży. https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/veka2.png Niestety w gotowym oknie nie można sprawdzić, jakiej klasy profil został użyty do jego produkcji. W przypadku okien wykonanych z profili VEKA, Klient ma absolutną pewność, iż odpowiadają one klasie A**. https://mikea-tychy.pl/wp-content/uploads/2023/04/veka3.png
Scroll to Top