Rolety manualne, czy elektryczne?

Rolety manualne, czy elektryczne_

W obecnych czasach coraz częściej montuje się rolety zewnętrzne, które chronią przed słońcem, utratą ciepła a nawet przed włamaniami.

Zakup rolet ogranicza się do konkretnych wyborów, m. in.:

  •         Wybór rodzaju rolety
  •         Wybór wyglądu rolety
  •         Wybór producenta
  •         Manualna, automatyczna roleta

Ostatni z wymienionych wyborów, głównie ma wpływ na wygodę użytkowania. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Na które się zdecydować?

Rozważając dobór rolet pod względem wygody obsługi, rolety elektryczne są znacznie lepszym rozwiązaniem.

Automatyczne podnoszenie lub opuszczanie się rolet wymaga jedynie naciśnięcia przycisku. Zazwyczaj rolety sterowane są przyciskami przypominającymi włącznik światła, umieszczonymi na ścianie w okolicy okna. Możliwa jest instalacja trzech rodzajów przycisków. Te niezbędne, czyli podnoszące oraz opuszczające roletę, oraz te które nie są niezbędne, czyli opuszczające oraz podnoszące wszystkie rolety za jednym razem.

Automatyczne podnoszenie się rolet jest kwestią naciśnięcia przycisku na panelu zamontowanym w ścianie lub w przypadku innego rodzaju systemu, naciśnięcia guzika na pilocie. Automatyka daje możliwość podnoszenia wszystkich rolet jednocześnie, a nawet ustawienie sprecyzowanego czasu, w którym rolety będą się otwierały.

Innym rozwiązaniem stosowanym przy systemach rolet automatycznych jest wykorzystanie pilotów bezprzewodowych. Sterowane poprzez fale radiowe rolety, podnoszą się i opuszczają bez konieczności wstawania z fotela. Pilot działa na falach, które nie są zakłócane przez inne urządzenia w domu.

Pod względem ceny, z łatwością można wskazać najdroższą opcję, jednak różnica poniesionych kosztów między roletami automatycznymi a manualnymi, kształtują się średnio na poziomie od 300zł do około 700 zł.

Tak, jak w przypadku wyższości automatycznych rolet w obszarze komfortu użytkowania, tak rolety manualne, mają znaczną przewagę pod względem awaryjności oraz możliwości napraw.

Najczęstszą przyczyną awarii jest problem z taśmą. Rozebranie zwijacza i ponowne naciągnięcie taśmy trwa niewiele czasu przy roletach manualnych, w przypadku rolet automatycznych, stanowi to znacznie większy problem.

Dysponując ograniczonymi środkami finansowymi lepiej zainwestować w rolety manualne, jednak jeżeli odłożenie wystarczającej kwoty na rolety automatyczne nie jest problemem, wtedy najlepszą z możliwych opcji będzie zakup właśnie tego rodzaju rolet.

Okna