Na co zwrócić uwagę wybierając okna

Na co zwrócić uwagę wybierając okna

Okna to „oczy domu” – wybór okien ma podstawowe znaczenie nie tylko ze względu na ekonomiczne gospodarowanie ciepłem, ale także ze względu na estetykę budynku. W przypadku starych domów jednorodzinnych i XIX-wiecznych kamienic wybieramy coraz częściej indywidualnie projektowane okna drewniane. Także dostępne na rynku okna z tworzyw sztucznych są jednak coraz wyższej jakości, a przy tym wciąż wyróżniają się niższą ceną. W przypadku budowy nowego domu nie należy więc z góry przekreślać okien plastikowych.

Jakie czynniki należ uwzględniać?

Największe znaczenie ma z pewnością ekonomia i ekologia, a więc energooszczędność. Wyznaczana jest ona przez standardy cieplne i parametry fizyczne, przede wszystkim szyb, ale także ramy. Zwrócić uwagę należy także na parametry akustyczne okna – to, czy nie przepuszcza ono hałasów z zewnątrz. Trzecim istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Wiele współczesnych okien posiada zabezpieczenia antywłamaniowe: warto, by miały je przynajmniej okna parterowe.

Właściwości techniczne okien

Energooszczędność, akustyka i estetyka to właściwości oczywiste dla wszystkich. Należy jednak zwrócić uwagę także na bardziej techniczne elementy stolarki okiennej. Chodzi tu np. o wzmocnienia i okucia, które wpływają na wagę okna i izolację termiczną. Duże znaczenie ma także współczynnik U, obliczany indywidualnie dla każdego okna.

 

Okna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W związku z aktualną sytuacją spowodowaną wirusem COVID-19 zmieniamy godziny otwarcia Salonu.

Poniedziałek – Piątek 8.00-16.00

Sobota – nieczynne

Zapraszamy do kontaktu mailowego i telefonicznego. Adresy i nr telefonów na dole strony.

Informujemy że wszystkie pomiary, wyceny, zamówienia i montaże wykonywane są bez opóźnień, zgodnie z ustalonymi terminami.