Brama garażowa jedna duża czy dwie wąskie?

Brama garażowa jedna duża czy dwie wąskie

Wybór formy bramy garażowej przemyśleć musimy już na etapie projektowania domu. Zdarza się przecież, że potrzebować będziemy więcej miejsc parkingowych, niż początkowo przewidywaliśmy. Gdy nasza rodzina ma do dyspozycji więcej, niż jeden samochód, zastanawiamy się często, czy wybrać jedną, ale dużą bramę garażową czy też dwie mniejsze.

To kwestia ekonomii

Duża, pojedyncza brama garażowa jest bardziej ekonomicznym wyborem. Wiąże się to z oszczędnością energii – przy otwieraniu bramy garażowej zimą z pomieszczenia ucieka dużo ciepła. Pojedynczą bramę otwieramy rzadziej, jest więc to lepszy wybór. Jedna duża brama jest też zwyczajnie tańsza, niż dwie małe: koszt bramy podwójnej może być nawet dwa razy większy.

Ważna jest też estetyka

Niestety, duże bramy garażowe zazwyczaj szpecą elewację budynków. Czynnik estetyczny może więc przeważyć nad ekonomicznym. Już na etapie projektowania budynku powinniśmy zapoznać się więc z wizualizacjami, które pozwolą nam sprawdzić, czy duża brama garażowa nie stanie się elementem dominującym. Duże bramy wyglądają lepiej w garażach głębokich, wolno stojących i bocznych. Ze względu na estetykę budynku należy ich unikać w garażach na poziomie parteru i umiejscowionych blisko osi symetrii domu.

 

BRAMY GARAŻOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *